Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Banki > Lokaty

Co to jest kredyt?

Wiele słyszy się o kredytach. Co to jest kredyt? W telewizji, radiu czy na ulotkach, banki zachwalają się, że to właśnie ich produkt jest najlepszy. Kuszą niskim oprocentowaniem, ratami 0% czy nawet spłatą całości zadłużenia w ramach promocji. Dodatkowo od ich nazw i rodzajów, przeciętnemu konsumentowi może zawirować w głowie.

Kredyt to nic innego jak pożyczka pieniężna, udzielana przez bank. Pieniądze przekazywane są na podstawie umowy, która jest zawierana między instytucją finansową a pożyczkobiorcą. W zależności od długości trwania zobowiązania, kredyty możemy podzielić na krótko-, średnio- i długoterminowe. w Pierwsze obowiązują nie więcej niż rok, drugie trwają najczęściej do 3-5 lat, natomiast powyżej tego okresu kredyty są już klasyfikowane jako długoterminowe.

Choć nazw i rodzajów kredytów jest mnóstwo, wszystkie zobowiązania udzielane przez banki posiadają cechy wspólne. Co to jest kredyt? Pierwszą cechą, która wyróżnia wszelkiej maści pożyczki, jest ich charakter pieniężny. Kredyty udzielane są zawsze w gotówce, choć  mogą się różnić walutą. Dodatkowo są to produkty odpłatne, czyli ich podjęcie z banku, wiąże się z określonymi z góry opłatami. Są one wraz z terminem wykonywalności, określone odgórnie w umowie zawieranej pomiędzy bankiem a klientem.

Wszystkie kredyty bankowe posiadają również wspólne, z góry określone funkcje: finansową, która zajmuje się pokrywaniem potrzeb związanych z finansowaniem działalności firmy, płatniczą, która w ramach spłaty zadłużenia przez klienta wraz z odsetkami, finansuje bank oraz kreatywną, gdyż udzielanie kredytów i pożyczek wiąże się z tworzeniem pieniądza, Co to jest kredyt? podobnym do jego emisji – pożyczkobiorcy otrzymują pieniądze, które mogą przeznaczyć na swoje potrzeby.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.