Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie w czasie wyjazdy wakacyjnego

Wspólne rozliczenie z małżonkiem – na jakich warunkach?

Wspólne rozliczenie się ze swoją drugą połową może nieść za sobą wiele dodatkowych korzyści. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wspólne rozliczenie z małżonkiem – na jakich warunkach? Trzeba spełnić odpowiednie warunki.

Przede wszystkim, aby rozliczyć się z małżonkiem trzeba przez cały okres rozliczeniowy być w związku małżeńskim. W przypadku, gdy ślub nastąpił w ciągu roku, nawet jeśli wcześniej partnerzy żyli wspólnie, nie będzie można złożyć jednej deklaracji. Dodatkowo małżeństwo musi mieć wspólnotę majątkową. Podpisanie przed ślubem intercyzy, czyli specjalnego dokumentu dotyczącego rozdzielności majątkowej, wyklucza wspólne rozliczanie. r W przypadku, gdy w ciągu roku małżeństwo zdecydowało się na wspólnotę majątkową lub rozwód, również nie zostaje spełniony warunek o pełnym okresie rozliczeniowym i partnerzy będą zmuszeni złożyć do urzędu skarbowego dwa osobne PITy.

Sytuacja komplikuje się dodatkowo, jeśli jedno z małżonków posiada działalność gospodarczą. Wspólne rozliczenie z małżonkiem – na jakich warunkach? Nie wyklucza ona wszakże wspólnego rozliczania się z fiskusem, jednak tylko w przypadku, gdy jest rozliczana na zasadach ogólnych. W przypadku opodatkowania działalności podatkiem liniowym, ryczałtem lub kartą podatkową nie będzie można zdecydować się na wspólne rozliczenie. Wbrew pozorom nie ma jednak znaczenia czy firma przynosi dochody czy też ich brak.

Obecnie nastąpiło zdecydowane uproszczenie dla osób, które chcą się rozliczać wspólnie. Jeszcze niedawno fiskus wymagał, by dodatkowo złożyć oświadczenie o swojej decyzji w konkretnym urzędzie. Od kilku lat wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę na deklaracji. Nie ma znaczenia czy rozliczenie następuje tradycyjnie czy przez Internet. W przypadku tej drugiej opcji, zamiast podpisów, wystarczy jako uwierzytelnienie podać informacje dotyczące zeszłorocznego przychodu tylko jednego z małżonków.

Warto zastanowić się nad opcją wspólnego rozliczenia. Jest to szczególnie korzystne, gdy jedno z małżonków nie zarabia, a na drugim spoczywa cały ciężar utrzymania rodziny. Gdy według progów podatkowych osoba lepiej zarabiająca powinna wskoczyć na wyższy stopień opodatkowania, mniej zamożniejsza strona obniży ponownie ten próg. Wspólne rozliczenie z małżonkiem – na jakich warunkach? Co ciekawe przy wspólnych rozliczeniach podatek jest wyliczany w podwójnej wysokości jednak nie od całości, a jedynie połowy wspólnych dochodów.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.