Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Kredyty > Korzyści z pożyczki hipotecznej

Ulga rodzinna – jak z niej korzystać?

Ulga rodzinna, znana szerzej jako ulga na dzieci przysługuje nie tylko rodzicom, ale również opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Ulga rodzinna – jak z niej korzystać? Ważne, aby dziecko nie ukończyło 18 roku życia, a w przypadku kontynuacji nauki w szkole wyższej – 25.

Na oboje rodziców przysługuje limit w wysokości 1112,04 zł. Tę kwotę mogą dowolnie między siebie podzielić lub może być wykorzystana tylko przez jednego z partnerów. W przypadku, gdy rodzice małoletniego dziecka mieszkają oddzielnie, przyjęło się, że tę sumę rozlicza ta osoba, która mieszka razem z dzieckiem. Choć nawet w takiej sytuacji fiskus uważa, że to dobrowolne ustalenia r rodziców.

W przypadku kiedy dziecko urodziło się w trakcie roku, który podlega rozliczeniu, kwota, którą można odliczyć od podatku jest proporcjonalnie mniejsza. Ulga rodzinna – jak z niej korzystać? W takim wypadku za każdy miesiąc przysługuje kwota 92,67 zł. Jeśli dziecko urodziło się w połowie miesiąca, ten miesiąc jest również w całości wliczany do rozliczenia. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie roku rozliczeniowego dziecko osiągnie pełnoletniość. Wtedy również odlicza się proporcjonalnie tylko te miesiące, na które ulga przysługiwała.

Wyjątkową sytuacją jest związek małżeński dziecka. Nawet jeśli dziecko nie ukończyło 18 lat, w świetle prawa jest uważane za osobę dojrzałą, zdolną do czynności prawnych. Ulga rodzinna – jak z niej korzystać? W takiej sytuacji traktuje się je podobnie, jak w przypadku dziecka, które osiągnęło przewidywany ustawą wiek.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.