Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Inwestowanie > Inwestycje w dzieła sztuki

Ulga dla dojeżdżających

W rocznym rozliczeniu podatkowym pracodawca ma obowiązek odliczyć, z góry określoną, kwotę kosztu uzyskania przychodu. Ulga dla dojeżdżających Nie jest istotne czy pracownik faktycznie miał jakieś wydatki związane z tym kosztem czy nie.

W przypadku osób, które pracują w miejscu zamieszkania, kwota ta wynosi miesięcznie 111,25 zł od jednego stosunku pracy. Jeśli jednak zatrudniony ma więcej niż jedną umowę o pracę i jest związany z kilkoma firmami, kwota ta wzrasta i na koniec roku może wynieść 2002,05 zł.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku osób, które do swojej pracy muszą dojeżdżać. Ustawa przewiduje dla nich kolejno kwoty 139,06 zł miesięcznie oraz w przypadku większej liczby stosunków pracy – 2502,56zł. Ulga dla dojeżdżających Zdarzyć się jednak może, że rzeczywiste koszta dojazdów do pracy są wyższe niż te przewidziane w przepisach. W takiej sytuacji pracownik może w swojej deklaracji PIT wykazać wyższą kwotę, która zostanie uznana przez fiskus.

Są jednak pewne zastrzeżenia. Aby móc zapisać wyższe od ryczałtowego odliczenie kosztów uzyskania przychodu muszą być spełnione odpowiednie warunki. Pracownik musi dojeżdżać do pracy komunikacją zbiorową (autobus, pociąg, etc.) i posiadać imienny bilet okresowy na przejazd. Dodatkowo nie może on otrzymywać od pracodawcy tzw. dodatku za rozłąkę. Ulga dla dojeżdżających Jeśli wymagania te zostaną spełnione, a dowody (czyli wspomniane bilety imienne) przedstawione na żądanie, pracownik może odliczyć sobie dużo wyższą kwotę.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.