Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Kredyty > Jak zaciągać korzystny kredyt na święta?

Stopy procentowe

Stopa procentowa to praktycznie najważniejsza zmienna, która decyduje o funkcjonowaniu gospodarki rynkowej. Stopy procentowe Poziom stopy procentowej wpływa na wszystkich: na gospodarstwa domowe i przedsiębiorców. Ma wpływ na decyzję o zwiększeniu produkcji czy zatrudnieniu nowych pracowników.

Stopa procentowa jest wyznaczana w stosunku rocznym i jest określana jako miernik przychodu, z kapitału, który jest udostępniany innym. Jej szczególnymi rodzajami jest stopa zwrotu czy stopa dyskontowa. Mają one na celu wyznaczenie minimalnej efektywności inwestycji. Jeśli jest ona nieefektywna, następuje uruchomienie s mechanizmu wymuszającego poprawę efektywności gospodarowania, poprzez częstą eliminację działalności nie przynoszącej zysku firmie. Stopy procentowe Stopy procentowe dzielą się głównie na krótkoterminowe, czyli związane z okresem nieprzekraczającym jednego roku oraz długoterminowe, określające operacje trwające dłużej.

Stopy procentowe silnie warunkują realne procesy gospodarcze. Ich polityka należy do najstarszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych narzędzi, którymi bank centralny oddziałuje na gospodarkę. Bank centralny nie ma jednak na celu utrzymanie stopy procentowej na odpowiednim poziomie. Skupia się on raczej na oddziaływaniu na jej poziom i strukturę w taki sposób, aby osiągnąć zadowalający stopień realizacji celów polityki gospodarczej, Stopy procentowe na które w głównej mierze składają się wskaźniki wzrostu gospodarczego i inflacji.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.