Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Ekonomia > PKB – Produkt Krajowy Brutto

Rynek

Pojęcie rynku jest bardzo często używane w ekonomii. Rynek Odnosi się ono do ogółu transakcji, które są dokonywane w sposób ciągły i dobrowolny. Warunkują one kształtowanie się cen oraz ilości dóbr, które są sprzedawane i nabywane oraz nawiązywanie kontaktu pomiędzy zbywcami a kupującymi.

Rynki dzielą się najczęściej z racji na rodzaj towarów, zakres przestrzenny, w rozgraniczeniu czy rynek jest lokalny czy ma charakter globalny oraz na ich legalność (rynek bialy, czarny, szara strefa). Rynek można uznać również za rodzaj instytucji lub mechanizmu, który pośredniczy w kontakcie pomiędzy jednostkami posiadającymi dobra a chętnymi do ich kupna. Rynek Pozwala on również ustalić optymalną dla obu stron cenę oraz ilość. Rynek, niezależnie od jego zasięgu, nie może istnieć bez pojęcia konkurencji. Jest ona jego nieodłącznym elementem.

Rynek można również podzielić ze względu na podział wpływów w transakcji kupna – sprzedaży. W zależności od tego, która strona transakcji ma większy wpływ na kształtowanie się rynku, rozgranicza się rynek konsumenta i producenta. Rynek Głównym celem rynku jest kształtowanie procesów gospodarczych, które następnie powodują rozwój gospodarczy kraju.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.