Jesteś tutaj: baza-ekspertow.pl > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie w czasie wyjazdy wakacyjnego

PKB – Produkt Krajowy Brutto

Do określania stanu gospodarki danego kraju oraz jego stadium cyklu koniunkturalnego, używa się powszechnie wskaźnika PKB, czyli Produktu Krajowego Brutto. PKB – Produkt Krajowy Brutto Przekładając to „z polskiego na nasze”, wskaźnik ten określa czy w gospodarce dzieje się dobrze czy źle.

PKB jest jednym z podstawowych mierników w rachunkowości narodowej. Opisuje on łączną wartość dóbr i usług wytworzonych w konkretnej jednostce czasu, najczęściej w skali roku. Wskaźnik PKB wylicza się odejmując od całkowitej produkcji  dóbr i usług, wartość tych, które zostały na nią spożytkowane. PKB – Produkt Krajowy Brutto Przenosząc to na skalę konkretnych przedsiębiorstw jest to zatem wartość dodana, zaś PKB to suma wartości dodanej wszystkich krajowych przedsiębiorstw.

Za wzrostem PKB kryje się zatem wzrost gospodarczy kraju. Na jego poziom składają się inwestycje zagraniczne oraz wzrost eksportu, a także wzrost produkcji przemysłowej. Te czynniki wpływają również na zwiększenie popytu na walutę narodową, a to ma bezpośrednie odzwierciedlenie w jej kursie.

Warto mieć jednak na uwadze, że nadmierny wzrost kursu waluty, może prowadzić do wzrostu kosztów eksportu oraz importu, PKB – Produkt Krajowy Brutto co w ostatecznym rozrachunku może wpłynąć na spowolnienie wzrostu PKB.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.