Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Banki > Konto oszczędnościowe – pułapki i haczyki

PKB – Produkt Krajowy Brutto

Do określania stanu gospodarki danego kraju oraz jego stadium cyklu koniunkturalnego, używa się powszechnie wskaźnika PKB, czyli Produktu Krajowego Brutto. PKB – Produkt Krajowy Brutto Przekładając to „z polskiego na nasze”, wskaźnik ten określa czy w gospodarce dzieje się dobrze czy źle.

PKB jest jednym z podstawowych mierników w rachunkowości narodowej. Opisuje on łączną wartość dóbr i usług wytworzonych w konkretnej jednostce czasu, najczęściej w skali roku. Wskaźnik PKB wylicza się odejmując od całkowitej produkcji  dóbr i usług, wartość tych, które zostały na nią spożytkowane. PKB – Produkt Krajowy Brutto Przenosząc to na skalę konkretnych przedsiębiorstw jest to zatem wartość dodana, i zaś PKB to suma wartości dodanej wszystkich krajowych przedsiębiorstw.

Za wzrostem PKB kryje się zatem wzrost gospodarczy kraju. Na jego poziom składają się inwestycje zagraniczne oraz wzrost eksportu, a także wzrost produkcji przemysłowej. Te czynniki wpływają również na zwiększenie popytu na walutę narodową, a to ma bezpośrednie odzwierciedlenie w jej kursie.

Warto mieć jednak na uwadze, że nadmierny wzrost kursu waluty, może prowadzić do wzrostu kosztów eksportu oraz importu, PKB – Produkt Krajowy Brutto co w ostatecznym rozrachunku może wpłynąć na spowolnienie wzrostu PKB.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.