Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Kredyty > Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Deficyt budżetowy

Deficyt budżetowy to nic innego, jak niedobór dochodów budżetu państwa w stosunku do wydatków. Deficyt budżetowy Jest to cios w równowagę budżetową, w wyniku którego występuje nadwyżka wydatków nad przychodami.

Deficyt budżetowy może przyjmować różne rodzaje. Może być rzeczywisty, który faktycznie wynika z zestawienia dochodów z bieżącymi wydatkami. Deficyt budżetowy Strukturalny, kiedy deficytem potencjalnym jest bezrobocie. Deficyt może być również ekonomiczny, gdy deficyt finansów publicznych powiększony jest o wypłaty rekompensat dla emerytów i rencistów.

Do najczęstszych przyczyn występowania deficytu należą nadmierne wydatki budżetowe, s takie jak te ponoszone na militaryzację, administrację państwową, inwestycje publiczne, ale również koszty obsługi długu zagranicznego. Jako powód występowania deficytu podaje się również zbyt niskie dochody budżetowe, wynikające z niskiej stopy opodatkowania, nieskutecznego systemu ściągania podatków oraz spadającego poziomu produkcji. Deficyt budżetowy Przyczynami mogą być również wygórowane oczekiwania społeczeństwa oraz sposobu uchwalania budżetu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.