Czynny żal czyli co?
Czasami, z różnych powodów i w różnych sytuacjach życiowych zdarza się, że mały przedsiębiorca lub osoba prywatna nie wywiążą się terminowo z obowiązków wobec urzędu skarbowego. Czynny żal czyli co? Może to być nie złożony PIT lub nieopłacony podatek VAT. W takiej sytuacji, osoba niedopełniająca obowiązków stoi często na przegranej pozycji – taki czyn jest często karalny i kwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Ratunkiem dla zapominalskich może być czynny żal.
Choć jest to określenie, którego próżno szukać w przepisach, wkroczyło już na stałe do słownika podatników. Czynny żal to dość specyficzny rodzaj podania składanego do urzędu skarbowego. Zawiadamia on o popełnieniu czynu karalnego i motywuje jego powody. Na podstawie tego rodzaju pisma, podatnik może być zwolniony z odpowiedzialności karnej, o czym stanowi zapis art.16 kodeksu karnego skarbowego.
Warto pamiętać o tym, że czynny żal powinno się złożyć w sytuacji, gdy nieumyślnie nie dotrzymaliśmy danych terminów, ale sami zorientowaliśmy się o naszym błędzie. Czynny żal czyli co? Tego rodzaju dokument nie będzie miał racji bytu w sytuacji, gdy fiskus zdąży zauważyć nasze przewinienie i wyśle pismo ponaglające lub naliczy karę. Aby tego rodzaju forma wyrażenia skruchy była skuteczna musi zostać przedstawiona w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego. Powinna zawierać dokładny opis popełnionego przewinienia, informacje dotyczące osób, które brały w nim udział oraz określić okoliczności, które wpłynęły na daną sytuację.
Oczywiście czynny żal w formie pisma do fiskusa nie stanowi rozwiązania. Wraz z nim należy uregulować swoje sprawy w stosunku do urzędu skarbowego. W zależności od sytuacji może to być uregulowanie zaległego podatku lub złożenie pominiętej deklaracji. Tego rodzaju dokument nie jest jednak wymagany w przypadku zrobienia nieumyślnego błędu w deklaracji podatkowej. Czynny żal czyli co? Jeśli zostanie on przez nas wykryty, wystarczy złożyć korektę dokumentu, która będzie podstawą do nie wyciągania konsekwencji z naszej pomyłki.