Czy powierzyć pracodawcy rozliczenie PITu?
Istnieje możliwość, żeby to pracodawca złożył za nas zeznanie podatkowe i wyręczył nas w rozliczeniu podatku. Czy powierzyć pracodawcy rozliczenie PITu? Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które przepracowały cały rok u jednego pracodawcy i przez 12 miesięcy nie odnotowały innych dochodów. Wystarczy, że takie osoby do 10 stycznia złożą oświadczenie PIT-12, przenosząc tym samym rozliczenie na pracodawcę.
Czy takie rozwiązanie jest korzystne? To już zależy od prywatnych preferencji podatników. Korzystając z pomocy pracodawcy, pracownik niejako zrzeka się możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Dodatkowo nie może on odliczyć sobie ulg rodzinnych lub za Internet. i Rozliczenie podatkowe musi być wolne od wszelkiego rodzaju odliczeń, poza tymi podstawowymi za składki na rzecz ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.
Pracodawca na podstawie oświadczenia PIT-12 składa do urzędu skarbowego swojego pracownika deklarację roczną. Czy powierzyć pracodawcy rozliczenie PITu? Nie jest to jednak standardowy druk PIT-37, lecz PIT-40. Taką samą deklarację otrzymuje również dany pracownik. Nie otrzyma on już PIT-11, która przysługuje osobom, rozliczającym się samodzielnie. Na złożenie dokumentów pracodawca ma czas do końca lutego.
Warto jednak pamiętać, że złożenie oświadczenia PIT=12 nie wyklucza nas całkowicie z innych rozliczeń. Po otrzymaniu dokumentu PIT-40 może złożyć dodatkowo samodzielne zeznanie na druku PIT-36 lub PIT-37, uwzględniając inne ulgi. Taki rozwiązanie stosują również osoby, które chcą przekazać swój jeden procent podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Tego typu rozliczenie, bazuje na wystawionym przez pracodawcę PIT-40. Czy powierzyć pracodawcy rozliczenie PITu? Podatnik musi na samodzielnym rozliczeniu wykazać różnicę pomiędzy nową kwotą, a tą wystawioną przez firmę.