Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Kredyty > Jak uniknąć problemów z kredytem

Czy korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne?

Karty zbliżeniowe bardzo szybko podbiły polski rynek. Czy korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne? Banki, które je wystawiają oraz ich operatorzy są zgodni, że ta metoda płatności to nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Czy aby na pewno?
Tego typu karty płatnicze działają na zasadzie komunikacji radiowej. Nadajnik wbudowany w chip karty, komunikuje się z czytnikiem, zbierając dane dotyczące konkretnej transakcji. Przesyłane są one, tak jak w przypadku tradycyjnych metod, poprzez bezpieczną sieć. Cały proces trwa jedynie kilka sekund.
Aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, banki wprowadziły szereg zabezpieczeń. Przede wszystkim są to limity zakupów. Czy korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne? W większości przypadków kartą zbliżeniową możemy zapłacić jedynie do kwoty 50 zł. Dodatkowo banki ustalają limit dzienny, po przekroczeniu którego, transakcja będzie musiała być potwierdzona wstukaniem kodu pin. Dodatkowo każda transakcja ma swój unikalny kod, który zapobiega działaniom oszustów po skopiowaniu danych z karty.
Jednak to, czego najbardziej obawiają się konsumenci to utrata karty w wyniku kradzieży lub zagubienia. Jednak i na to instytucje finansowe dają swoją gwarancję. Czy korzystanie z kart zbliżeniowych jest bezpieczne? Oferują między innymi odszkodowania za szkody powstałe w wyniku korzystania z transakcji zbliżeniowych, dokonanych kartą, która została zgłoszona jako zagubiona.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.