Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Podatki > Po co nam urzędy skarbowe?

Co to jest inflacja?

Inflacja to zjawisko ekonomiczne, które polega na znacznym wzroście cen produktów oraz usług, niosącym za sobą często dużą utratę wartości pieniądza. Co to jest inflacja? Jest ona mierzona za pomocą stopy inflacji, wyrażającej zwiększenie poziomu cen w konkretnym czasie. Stopa inflacji jest wyrażana w procentach.

Do najczęstszych przyczyn powstania inflacji należą wzrost wydatków w stosunku do wielkości produkcji, wzrost kosztów produkcji czyli cen materiałów, kosztów importu oraz robocizny. Może być również wywołana niedostosowaniem struktury produkcyjnej do zmieniających się potrzeb.

Najczęściej poziom inflacji ma swoje rozróżnienie pod kątem jej tempa. u Mamy zatem inflację pełzającą, która w żadnym stopniu nie zakłóca procesów ekonomicznych i jest w pełni kontrolowana przez rząd. Co to jest inflacja? Jej stopa procentowa nie przekracza z reguły 10%. Kolejnym poziomem jest inflacja biegnąca, która potrafi wymknąć się z pod kontroli, może choć nie musi zahamować przyrost narodowego dochodu. Do poważnych zahamowań w rozwoju gospodarki krajowej, dochodzi gdy pojawia się super inflacja (zwana również galopującą). Gdy pieniądz traci na wartości, a ceny wzrastają w ekspresowym tempie to znak, że dochodzi do załamania gospodarki. Jest to również oznaka hiperinflacji, która ma poważne konsekwencje. Jej wskaźniki potrafią wskazać nawet kilkaset procent.

Obecnie w Polsce poziom inflacji kształtuje się na poziomie ok. 4%. Niestety, nie oznacza to, że rząd nie musi się starać. Co to jest inflacja? Stopa procentowa w każdej chwili może się zmienić, a obecne działania polityków powinny zapewnić utrzymanie jej na obecnym poziomie lub spadek.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.