Co to jest ekonomia?
Czym jest ekonomia? Jest to jedna z dziedzin nauk społecznych, która bada w jaki sposób społeczeństwo może wykorzystać zasoby, które są ograniczone, Co to jest ekonomia? w celu jak najlepszego pokrycia swoich potrzeb, które z kolei nie mają końca.
Taka jest podstawowa teoria. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej definicji. Występują w niej bowiem trzy czynniki: ograniczoność dóbr, nieograniczoność potrzeb oraz metody rozwiązania problemów ekonomicznych.
Wszelkie dobra, które są wymagane w procesie produkcyjnym, są w jakiś sposób ograniczone. Niezależnie od tego, czy mówimy tu o dobrach naturalnych czy kapitale, u możliwościach pracowników albo technologii. Dobra naturalne to takie, które nie są wynikiem pracy człowieka. Co to jest ekonomia? Mowa tu zatem o ziemi i jej bogactwach naturalnych, powietrzu czy wodzie. Kapitał to natomiast te czynniki, które zostały wcześniej wytworzone ludzką ręką, a obecnie wykorzystywane są przy procesie produkcyjnym: maszyny, półprodukty, ale także budynki i narzędzia.
Naprzeciw ograniczonym dobrom stają natomiast potrzeby człowieka, które według zagadnień są nieograniczone: w przypadku zaspokojenia potrzeb niższego rzędu, człowiek stawia sobie kolejne, już bardziej luksusowe. Mają one zatem charakter dynamiczny i dotyczą nie tylko pojedynczych jednostek, ale i firm oraz grup ludzi (przykładowo potrzeba bezpieczeństwa obywateli danego kraju, spełniana przez wojsko i systemy obrony).
Problemem, który ekonomia ma rozwiązać jest zatem racjonalizacja postępowania. Co to jest ekonomia? Aby tego dokonać, powstał rynek, który ma na celu odpowiednie dozowanie dóbr w celu spełniania potrzeb.