Jesteś tutaj: ekonubezpieczenia.pl > Podatki > 1 procent podatku

Co nie podlega pod ubezpieczenie mieszkania?

Bardzo często jest tak, że wykupując  ubezpieczenie czy na życie, czy mieszkaniowe, liczymy na to, że odszkodowanie będzie wypłacone w każdej sytuacji. Co nie podlega pod ubezpieczenie mieszkania? Nic jednak bardziej mylnego. Firmy ubezpieczeniowe posiadają mnóstwo kruczków prawnych, które zwalniają ich z odpowiedzialności w wielu przypadkach. Zanim wykupimy ubezpieczenie, warto poznać najpopularniejsze.

W przypadku włamania z rabunkiem, ubezpieczeniu nie podlegają ważne dla nas dokumenty, zbiory kolekcjonerskie czy broń, którą posiadamy. Ubezpieczyciel nie bierze również odpowiedzialności za nieoprawione kamienie szlachetne i metale szlachetne w sztabach. l Dodatkowo, jeśli prowadzimy firmę w domu i posiadamy sprzęt, produkty czy surowce, kupione na firmę, powinniśmy je ubezpieczyć osobno, gdyż również nie podlegają one pod standardowe ubezpieczenie mieszkania.

Są również sytuację, w których ubezpieczyciel może zrzec się wypłaty odszkodowania. Co nie podlega pod ubezpieczenie mieszkania? Są to przede wszystkim skutki strajków, rozruchów, zamieszek, ale również wojny i zamachów terrorystycznych. Ubezpieczyciel nie bierze również odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek niedbalstwa lokatorów ubezpieczonego mieszkania, pleśń i zagrzybienie budynku, poprzez nieszczelne instalacje wodno – kanalizacyjne, nieszczelne okna czy dach. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odpowiedzialność za dbanie o te czynniki należy do kogoś innego, na przykład spółdzielni.

Ubezpieczeniu nie podlegają również rzeczy pozostawione na balkonie oraz przedmioty wartościowe, pozostawione w mieszkaniu, w którym nikt nie mieszkał określony czas, najczęściej kwartał. Polisa nie obejmuje również szkód w sprzętach elektronicznych, zwłaszcza, gdy były spowodowane niewłaściwym działaniem prądu. Jeśli jednak w wyniku takiej sytuacji wybuchł pożar, ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie.

Jak widać, jest mnóstwo wyjątków, które pozwalają na nie wypłacenie odszkodowania. Dlatego warto przemyśleć, czy tego rodzaju polisa jest nam potrzebna. Co nie podlega pod ubezpieczenie mieszkania? Bo jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy, dodatkowo w rejonie, który nie jest narażony na klęski żywiołowe, to warto zastanowić się, czy podstawowy zakres ubezpieczenia nie będzie wystarczający.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.